Gabinet Terapii Naturalnych

Poczuj się dobrze we własnym ciele

Gabinet

Agnieszka Kujawska
Suchedniów
ul. Suchyni 8
tel. 609 506 277

Masaż tkanek głębokich

Masaż tkanek głębokich to terapia pozwalająca przywrócić prawidłowe napięcie tkanek: powierzchownych i głębokich warstw mięśni, powięzi, ścięgien czy więzadeł.
Praca na tkankach głębokich i wykorzystanie w tym celu technik uwalniania mięśniowo-powięziowego to praca, nie tylko z objawami ale nad przyczyną problemu.

W porównaniu z masażami klasycznymi, które koncentrują się głównie na powierzchownym opracowaniu tkanek i nie zawsze celujących w źródło bólu, masaż tkanek głębokich to praca z tkanką lub tkankami, które bezpośrednio są przyczyną bólu. Przed masażem dokonuje się oceny układu mięśniowo-powięziowego, uzyskuje się cenne informacje w trakcie wywiadu z pacjentem na temat ewentualnych przeciążeń, którym jest poddawany w ciągu dnia oraz dokonuje się oceny postawy ciała.

Z masażem głębokim wiąże się koncepcja taśm mięśniowo-powięziowych, które przebiegając i okalając całe ciało człowieka na różnych poziomach i głębokościach potrafią w wyniku zaburzeń rozciągliwości czy ruchomości wygenerować objawy w odległych rejonach ciała. Dlatego tak ważne jest zbadanie i ocena tego układu przed przystąpieniem do zabiegu. Praca jaką wykonuje terapeuta często jest powiązana z ruchami czynnymi pacjenta. Jest to więc zabieg aktywny dla pacjenta, który jest zaangażowany w swój proces leczenia.

Celem głębokiego masażu łącznotkankowego jest:

Praca głęboka nie jest jednoznaczna z pracą twardą i siłową. Dla uzyskania lepszego efektu terapeutycznego należy ograniczyć stosowanie środków poślizgowych do minimum, aby nie ślizgać się po tkankach ale nie dopuścić do zbyt intensywnego tarcia skóry. Im głębsza praca, tym większy opór tkanek, czyli praca powinna być wykonana powoli. Należy unikać ucisków prostopadłych do kości, lepsze od ściskania tkanek jest ich rozciąganie czyli praca pod kątem.

Kiedy pojawia się tzw przewlekłe napięcie lub uszkodzenie w tkance pojawiają się zrosty (pasma tkanki, które są bolesne, sztywne.
Problem ten może występować zarówno na poziomie mięśni, ścięgien, jak i więzadeł. Zrosty te mogą blokować krążenie (składniki odżywcze oraz tlen, nie będą docierały do tkanek) i wywoływać stany zapalne, kumulację toksyn a w efekcie ból, sztywność i ograniczenie ruchu.

Masaż głęboki poprzez powolne rozluźnienie, wydłużenie i likwidowanie zrostów oraz nieprawidłowych wzorców ruchowych, znosi ból i przywraca prawidłowy zakres ruchu w sposób efektywny i przyjemny dla pacjenta.

Pinoterapia/PinopresuraPinoterapia


Pinoterapia to polska metoda stworzona przez lek. med. Radosława Składowskiego, scala ze sobą techniki, które są pochodną akupunktury, akupresury, refleksoterapii, techniki medycyny manualnej (terapia manualna), różnorodne techniki masażu oraz suche igłowanie.
Całokształt tworzy kompleksową metodę leczenia.

Nieinwazyjna metoda rehabilitacji psychologicznej i neurofizjologicznej.

Zapewnia odreagowanie psychologiczne i nerwowe, znosi napięcia stresowe ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego.

Reguluje potencjały własne nerwów, wzbudza utracone przewodnictwo nerwowe.

Działa odtruwająco i odkwaszająco. Reguluje układy trawienny, krążenia, oddechowy, endokrynny, wydalniczy, rozrodczy.

Poprzez odruchowe mechanizmy i procesy neurofizjologiczne zgodnie z planem natury reguluje organizm człowieka.

Terapia FDM

Stworzona przez Stephena Typaldosa (D.O.)koncepcja FDM (Fascial Distortion Model)cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie. Typoldos na podstawie swej długoletniej praktyki lekarskiej, w której wykorzystywał techniki manualnej terapii, stwoarzył bardzo skuteczne i szybkie narzędzie terapeutyczne. Zaobserwował on, że wiekszość dolegliwości bólowych jest spowodowanych zaburzeniami układu mięśniowo - powięziowego.

W przeszłości układ powięziowy nie był obiektem badań, często pomijany przez anatomów, jako nie istotny. Zarówno ortopedzi jak i terapeuci, skupiali sie głównie na mięśniach i stawach. Dopiero w 2007r, dzięki kongresowi Fascia Research Congres w Bostonie, układ powięziowy zyskał na znaczeniu.

Najważniejsze informacje o układzie powięziowym:

Dr Stephen Typaldos odkrył 6 różnych zaburzeń (dystorsji) wewnątrz układu powięziowego wpływających na funkcje narządu ruchu:
U pacjenta możemy spotkać jedną ale też jednocześnie sześć różnych dystorsji systemu powięziowego.


Terapia FDM doskonale sprawdza się w takich schorzeniach jak:

Metoda Kinetic Control

Autorem metody jest Mark Camerford (Uniwersytet Queensland Australia), który na podstawie badań oraz we współpracy z profesorami: Jandą i Sahrmann, w roku 1995, rozwinął tą metodę terapii ruchowej.

Metoda Kinetic Control jest bardzo nowoczesną i kreatywną metodą rehabilitacji. Opiera się na zrozumieniu ruchu i jego funkcji oraz wyjaśnia wpływ niekontrolowanego ruchu na ból czy dysfunkcję ruchową.

Badania prowadzone na przestrzeni ostatnich lat dowodzą, iż ludzie żyjący z bólem wykorzystują zupełnie inne wzorce ruchowe niż osoby nie odczuwające bólu.
Często osoby z ta samą diagnozą patologii wykorzystują inne wzorce dysfunkcji ruchu.
Taki system działania wpływa bardzo niekorzystnie na organizm człowieka, prowadzi do rozwoju dolegliwości bólowych, najpierw ostrych, a potem z czasem przechodzących w stan chroniczny.

Kinetic Control wprowadza pojęcia dynamicznej diagnostyki stabilności i równowagi mięśniowej, szczegółowo zostaje przedstawiony system ruchu jako źródło dysfunkcji i symptomów z nim związanych. Terapeuta po przeprowadzeniu szczegółowych testów i badań decyduje czy i kiedy odbudowywać kontrolę motoryczną, wprowadzać terapię wzmacniającą mięśnie lub pracować w celu uzyskania funkcji stabilności.

Poprzez prawidłowe zrozumienie patologicznych zmiany występujących w układzie ruchu, terapia ta wyjaśnia, dlaczego diagnoza dysfunkcji jest tak trudna, kiedy ludzie odczuwają ból i jak należy z nim postępować.